4/2022

Pravda o zeleném pivu

Duben 2022

Měsíc duben je známý nejen pro své aprílové počasí, ale také jako období velikonočních svátků. Ať už je slavíte nebo ne, jedna věc vašemu oku jistě neunikne. Řeč je o zeleném pivu. Odkud se vzalo, jak se vyrábí a také na co si dát při jeho výběru pozor, to vše se dozvíte v tomto článku.

Zelený čtvrtek měl původně jiný význam.

Zelené pivo naráží hospodští obvykle na Zelený čtvrtek. Je to už taková česká tradice. Jenže tahle tradice má jen pramálo společného s něčím zeleným, natož s pivem. Lidový název Zelený čtvrtek pochází údajně z německého slova Greindonnerstag - lkavý čtvrtek. Tento den byl čtvrtkem odpuštění, kdy byli kající se hříšníci přijímáni zpět do společenství věřících. Časem ale začali lidé slovo komolit (nedivíme se) a z přídavného jména grein se stalo grün a z čtvrtka lkavého se stal čtvrtek zelený.

Přírodní vs umělý

Zelené barvy se dá docílit dvěma způsoby. Ten první a jediný správný je přidáním výluhu z několika různých bylin. Nejčastěji jde o kopřivu dvoudomou, mátu peprnou či o mix mařinky a meduňky. Pivo díky tomu získá nejen zelenou barvu, ale také lehce nahořklou a jemně bylinkovou chuť. Základní ingredience jsou stejné jako u každého jiného piva. Kvalitní voda, slad a chmel. Druhým způsobem, jak vytvořit zelené pivo, je za využití potravinářského barviva. To je ale za nás postup odporující tomu správnému pivovarnickému řemeslu. Pivo sice bude zelené, ale pravděpodobně to bude to samé, které pivovar prodával předešlý týden jako světlé =).

Konfrontujte výčepního!

Nebojte se zeptat a chtějte vědět více o svém pivu. Výčepní není jen od toho, aby vám naplnil sklenici. Měl by dobře znát sortiment, který prodává, a na vaše dotazy by měl pravdivě odpovědět. Ve vteřině vystřelí z rukávu seznam bylinek obsahující vaše pivo? Jste na správném místě. Pokud se po vaší otázce lehce ošívá a bere nohy na ramena, možná raději zkuste jiný podnik. Zeleného piva je na trhu spousta.

Nezmeškejte žádné novinky či slevy!

Obsah balení: RotorLajkaWild CockLetinyPřátelský pivovar MalešovKrkonošský medvěd

Rotor

Kunovice / Zlínský kraj

Minipivovar Rotor se zrodil v Kunovicích teprve nedávno - v létě roku 2020. Město je známé především výrobou letadel v bývalé továrně LET. Mimo skvělého piva ve zdejším pivovaru provozují další velice pozoruhodnou a záslužnou činnost. Jedná se o výzkum mikrobiální biomasy. Jinými slovy, vyrábí zde a testují kvasinky. Výsledky výzkumu budete brzy moci ochutnat také - v areálu se chystá penzion, který nabídne zázemí turistům a cyklistům. Čeká vás tak exkurze do experimentálního sklepa, pivovaru ale i třeba pivní wellness.

Lajka

Praha / Bubeneč

Pivovar Lajka byl otevřen v roce 2018. Funguje zároveň jako kavárna, kde si kromě piva můžete vychutnat výběrovou kávu či prémiové víno. A proč název Lajka? Pojmenování vzdává hold fence, kterou lidstvo vypustilo do vesmíru během kosmických závodů v padesátých letech minulého století. Lajka znázorňuje symbol boje proti zneužívání zvířat a nadřazenosti člověka. Každým svým pivem tak vzdává pivovar Lajka hold dalším zvířecím ne-dobrovolníkům vyslaným do vesmíru.

Wild Cock

Létající / Středočeský kraj

Řemeslné pivo WildCock zatím vzniká po minipivovarech v Praze a okolí. Vlastní domov je už ale prý za dveřmi. Pivovar byl založen roku 2020 a jeho motto je přinášet pivo se špetkou lásky a punku. V nabídce převažují piva svrchně kvašená a právě ta najdete v našem pivním boxu. Progresivní grafické pojetí pivovaru a mladý tým, který má chuť dát do toho nejen srdce ale i tvrdé úsilí, nám dává jasnou zprávu. O tomhle pivovaru ještě hodně uslyšíme!

Letiny

Plzeň / Plzeňský kraj

Akciový pivovar Letiny vznikl na místě původní letinské hospody, která byla na návsi v Letinech postavena již ve třicátých letech minulého století. Jedinečnost letinského piva navíc zajišťuje i velmi kvalitní voda. Má velmi příjemnou a plnou chuť a je optimální pro příjem iontů vápníku a hořčíku. Z hlediska obsahu dusičnanů vyhovuje dokonce požadavkům na kojeneckou vodu. Bohužel, pivovar musel svou činnost nedávno ukončit. Jak to s ním bude do budoucna se ještě úplně neví. Vychutnejte si proto tato piva jako by to mělo být naposledy. A my budeme doufat, že tomu tak nebude.

Přátelský pivovar Malešov

Malešov / Středočeský kraj

V malebném prostředí pod tvrzí Malešov se pivo vařilo již v polovině 16. století. Pivovar tím navazuje na více než čtyřsetletou tradici pivovarnictví na malešovském panství. Krásný akt přátelství se udál roku 2002, kdy se skupina přátel rozhodla rozpadající se středověkou tvrz Malešov zrekonstruovat. Desítky tisíc hodin usilovné práce vedlo k vytyčení dalšího cíle - oživení prastarého pivovaru. Oba dva projekty - jak rekonstrukce, tak oživení pivovaru - byly úspěšné. A protože jsou oba výsledkem snahy party přátel, je přirozené, že přátelství je vetknuto do názvu pivovaru.

Krkonošský medvěd

Vrchlabí / Královéhradecký kraj

Roku 1995 byl ve Vrchlabí založen minipivovar Krkonošský medvěd a spolu s ním i Hotel Pivovarská Bašta. Od počátku se v Krkonošském medvědovi vařilo velmi kvalitní pivo, které pravidelně vyhrává na mnoha degustačních soutěžích. Nyní má hotel spolu s minipivovarem nového majitele, který chce pivovar posunout zase o krok dál. Vyrábí se zde jak klasické české ležáky, tak i svrchně kvašená piva včetně sezónních speciálů. Velký důraz zde kladou na kvalitu použité vody a to dokonce tak, že si nechali do pivovaru zavézt vodovod ze stejného vrtu, ze kterého byla voda pro výrobu piva využívána v bývalém Vrchlabském pivovaru. Ten byl právě kvalitou vody proslulý.

Historie boxů

Zajímá vás, co vše jsme již našim zákazníkům doručili?

Historie boxů
Zpět do obchodu