05/2022

Starověký Egypt, kolébka pivovarnictví?

Květen 2022

Starověký Egypt byl dlouho považován za kolébku pivovarnictví, to se však změnilo v průběhu 19. století, kdy se podařilo rozluštit starobabylonské, sumerské a asyrské klínové písmo. Ukázalo se, že pivo vařili už ve 3. tisíciletí před Kristem staří Sumerové. Egypt sice ostrouhal v prvenství, za to v kvalitě a konzumaci zřejmě dominoval.

Poslední pivo na věčnou cestu

Možná ve starém Egyptě pivo nevymysleli, rozhodně ho ale milovali. Dokonce až tak, že ho považovali za dar boha Slunce Re a přezdívali mu „víno z ječmene“. Popíjeli ho všichni. Dělníci při stavbě pyramid měli dokonce příděl rovný asi 10 sklenicím na den. Zejména v období vlády Ramesse II. Velikého (1290–1224 př.n.l.) bylo pivo v Egyptě a dalších zemích okolo Středozemního moře nejoblíbenějším nápojem. Stalo se také obětním darem, který nechyběl při žádné starověké bohoslužbě. Dokonce i zemřelý faraon dostával pivo na svou posmrtnou cestu do záhrobí. Je vidět, že již před několika tisíci lety platilo naše známé rčení “ještě jedno a jdu!”

Římané raději víno

Během námořních cest do Egypta poznali výrobu piva také staří Řekové. Od Řeků se pivnímu řemeslu následně naučili Římané a i ti se do něj okamžitě zamilovali. To ale netrvalo příliš dlouho. V dobách největší slávy Říma začala jeho popularita klesat. Římané více upřednostňovali víno. Důvodem byl zřejmě fakt, že pivo hojně konzumovali i barbaři, jejich odvěcí nepřátelé. Přesto se ale od výroby piva v Římské říši neupustilo. Dokonce i samotný Julius Caesar jím nechával na svých taženích Evropou zásobovat své legie.

Obstálo by starověké pivo dnes?

Na tuto otázku se pokusila přijít historička Tasha Marks, která si ke svému projektu přizvala na pomoc dva sládky, se kterými se rozhodla společně oživit pivo staré přes 5000 let. Celý experiment vycházel z dochovaných zmínek o procesu výroby, použitých surovinách i “technologii”. A výsledek? Dle jejích slov předčil očekávání a pivo nejen, že se dalo pít, ale bylo vynikající! Postup vaření piva dříve - a tím i jeho výsledná chuť - se samozřejmě výrazně lišila od toho, jak jej známe dnes. Největším rozdílem byla absence chmele (s tím přišli až mniši později ve středověku). Jako zdroj obilí používali archaičtí sládci předchůdce pšenice a ječmene a často nechali pivo kvasit i pomocí různého ovoce, nejčastěji datlí. Výjimkou nebylo ani použití nejrůznějšího koření k dochucení finálního výrobku. Pojďme si tedy užít pivo dnešní a vzpomenout si při konzumaci na jeho tisíciletou historii.

Nezmeškejte žádné novinky či slevy!

Obsah balení: PioneerRudohorKlášterní pivovar ŽelivUhříněvesThrillsMMX

Pioneer

Žatec / Ústecký kraj

Co se stane, když Čech potká Slovenku a oba mají rádi pivo? Zřejmě založí pivovar, zdá se. Alespoň tak vznikla roku 2016 myšlenka žateckého minipivovaru Pioneer. Michal coby sládek a Miriama jako odbornice na obchod dali nejen ruce, ale i hlavy dohromady a nápad byl na světě. A nebylo tomu jistě náhodou, že láska jako trám vznikla právě na Žatecku - v místě původu jednoho ze světově nejproslulejších chmelů - žateckého poloraného červeňáku. Velký sen o vlastním pivovaru se začal rychle zhmotňovat, když objevili starý, nevyužívaný sklad chmele, který si přímo říkal o nový smysl života. Netrvalo to dlouho a v září 2018 konečně mohli uvařit první várku svého vlastního piva.

Rudohor

Ostrov / Karlovarský kraj

Pivovar Rudohor vznikl, podle jejich vlastních slov, aby dohlížel na návrat tradice řemeslného piva do regionu. To je možná silné tvrzení, které si ale můžou v Rudohoru dovolit. Místní pivo je zárukou kvality, a to především díky kvalitě použitých surovin, ty jsou výhradně lokální. Pivo vaří pouze ze zdejší vody, chmele a sladu pěstovaného na dohled nedalekých hor. Velkou většinu místního pivního portfolia spojuje fascinace platební měnou. V nabídce najdete ty běžné jako Dollar, Dukát, Groš, ale digitální jako jsou Bitcoin nebo Ripple. A proč název Rudohor? Ještě nedávno se oblast Krušných hor nazývala Rudohoří, podle rudých červánků, tak často vídaných při západu slunce. No řekněte sami, s pivkem v ruce to je romantika jako blázen!

Klášterní pivovar Želiv

Želiv / Vysočina

První zmínky o vaření piva v Želivu sahají až do 14. století. Od té doby zde působilo mnoho různých panovníků a skupin. Od benediktinů, premonstrátů, opatů až po krále. A byl to právě král Jiří z Poděbrad, za jehož vlády se zde poprvé začalo vařit pivo. Během své dlouhé historie zažil tento klášterní pivovar jak slávu, tak úpadek. Novodobý úspěch začal slavit až roku 2010, kdy ho Kanonie premonstrátů obnovila a vybavila moderní technologií. Mimo standardní piva typu ležák či IPA, najdete v nabídce pivní styly jako Abbey Ale či bylinkový Ale Vitus, který byl uvařen podle receptury z roku 1626.

Uhříněves

Praha / Praha - Uhříněves

Pivo, jako jedna z významných středověkých potravin, se v Uhříněvsi pravděpodobně vařilo již koncem 13. století. Tehdy Uhříněves sloužila jako sídlo templářského řádu. Po likvidaci templářského řádu vystřídala Uhříněves několik majitelů. Místo bylo několikrát vypleněné, spálené a zase postavené. Kdybychom měli zmínit celou historii, vydalo by to při nejmenším na malou knihu. Nejdůležitější ale je, že v roce 1991 byl zdevastovaný objekt opět vrácen potomkům původních majitelů, kteří začali s jeho záchranou. Do roku 2014 se podařilo opravit všechny důležité budovy natolik, že mohlo padnout rozhodnutí znovu obnovit výrobu piva v historickém areálu uhříněveského pivovaru. Z uhříněvského piva na vás dýchne kousek historie v každém loku. Užijte si ho proto s úctou.

Thrills

Velké Pavlovice / Jihomoravský kraj

Minipivovar Thrills vznikl v létě roku 2021 a i přes svou krátkou dobu působení prokázal, že má velký potenciál. Najdete ho ve známé vinařské vesnici Velké Pavlovice a svým stylem se přiklání spíše k progresivní tvorbě. Příkladem mohou být místní kousky kombinující pivní a vinařský svět. Jeden z nich máte tento měsíc ve svém Velkém předplatném. Zdá se, že Morava už dávno není domovem pouze vína, ale že i pivní scéně se zde náramně daří. Navíc je skvělé vidět, jak může pivní a vinařský svět skvěle fungovat dohromady a navzájem se inspirovat. Namísto toho, aby mezi sebou soupeřily.

MMX

Lety / Středočeský kraj

Pivovar a s ním i Pivotel MMX se nachází v malebném prostředí Středočeského kraje, v Letech u Dobřichovic. Uvnitř najdete moderní restauraci s kapacitou 300 hostů, která nabízí kvalitní českou a mezinárodní kuchyni a samozřejmě své vlastní pivo na čepu. To si můžete vychutnat například i na příjemné venkovní terase. Piva vaří jak spodně kvašená tak i svrchně kvašená. Nechce se vám po kvalitní večeři a pár pivech domů? Nevadí, i na to je pivovar připravený. Ubytovat se můžete v místním pivotelu. Výhodou je možnost posnídat druhý den jedno z místních čerstvě načepovaných, orosených piv - ideální tip na váš další výlet!

Historie boxů

Zajímá vás, co vše jsme již našim zákazníkům doručili?

Historie boxů
Zpět do obchodu