5 nejznámějších verzí pivního stylu India Pale Ale
Červenec 2022
O tom, co je IPA a kde se vzala, se můžete podrobněji dočíst v našem článku “Co je IPA”, který naleznete na našich webových stránkách v sekci “Zajímavosti o pivu”. Dnes se podíváme na její další podkategorie, se kterými se můžete nejčastěji setkat. Tohle je za nás 5 nejčastějších verzí. Jdeme na to!
New England IPA nebo-li “NEIPA”
Stejně jako IPA, tak i tento pivní styl svým názvem klame. Nepochází totiž z Anglie, ale z amerického Vermontu. Vermont je stát nacházející se na severovýchodě Spojených států, v oblasti Nové Anglie.
New England IPA je typická pro svůj kalný, až mléčný vzhled, který vzniká jako vedlejší efekt při procesu výroby. Může za to například použití sladu s vyšším obsahem bílkovin (pšeničné, ovesné) nebo použití kvasinek, které produkují více esterů, ale málo sedimentují - málo se shlukují a nesedají tolik ke dnu, proto jich v pivu většina zůstane a vytvoří zákal.
Chuť i vůně mají výrazný ovocný charakter tropického ovoce (meruňky, broskve, mandarinky, pomeranče, mango, ananas, papája...). Ovocné tóny mohou být tak silné, že připomínají ovocnou šťávu. Šťavnatost chuti převládá nad tlumenou hořkostí, která doznívá krátce a neagresivně.
American IPA
Americká verze IPA je silnější a více hořká než její originální verze English India Pale Ale. Vyznačuje se výrazným aroma amerických odrůd chmele. Mezi nejčastěji používané patří Citra, Chinook, Amarillo, Nugget, Simcoe nebo Cascade.
Co se chuti týče, mějte na paměti, že tento pivní styl se neustále vyvíjí a věrně kopíruje aktuální trendy. Jsou ale vzorce, kterých se drží. Má plnou chmelovou chuť a silné chmelové aroma. Hořkost je někdy až natolik dominantní, že může působit nevybalancovaně. Ve vůni je cítit chmel s tóny borovice, květin, pryskyřice a tropického ovoce. Sladová chuť je přímočará bez vedlejších úmyslů. Barva piva je od zlaté až po světle jantarovou, čirá až mlhavá. Doznívání je suché a zbytková sladkost nenápadná.
Session IPA
Stejně jako většina pivních stylů, i Session IPA má svůj jedinečný příběh, který stojí za jejím vznikem. Traduje se, že pivo vzniklo na požadavek dělníků předválečné Anglie. Ti požadovali pivo, které by se dalo pít každé 4 hodiny (zákon dříve povoloval maximálně 2 nápoje jednou za 4 hodiny) a zároveň nebyl příliš alkoholický. A tak vznikl styl Session IPA s 3,2 % – 4,6 % obj. alkoholu, který je poměrně bohatý a vyvážený na chmelové chuti, ale ani při zvýšené konzumaci vás “neskolí”. Pivo je v chuti i vůni výrazné na citrusové plody a exotické ovoce, závěr je středně hořký a suchý.
Double IPA/ DIPA
Double (dvojitá) IPA, též známá jako Imperial IPA, vychází z běžné IPA, kterou zesiluje větším sladovým a chmelovým profilem. Chmel by měl dominovat jak ve vůni, tak v chuti. Také obsah alkoholu by měl být vyšší než ve standardní IPA. Nemusí mít “dvojnásobek”, jen zkrátka o něco více. Dalo by se říci, že jakmile IPA dosáhne 7 a více procent objemu alkoholu, vstupuje na pomyslný trávník právě název Double IPA. Pivo tohoto typu je více chuťově výrazné, více hořké a celkové více intenzivní než běžná IPA. Je to taková IPA na steroidech.
West Coast IPA
Když se mezi pivovarníky vysloví název West Coast IPA, obvykle to znamená 3 věci. Vysoká hořkost, výrazné chmelové aroma a citrusová chuť. Výrazné hořkosti je dosaženo přidáním velké dávky chmele během varu v kotli nebo na začátku varného procesu. Použitý chmel a také slad přímo ovlivní výslednou chuť daného piva. Velmi typická je pro piva West Coast také výrazná suchost. Termín “West Coast” odkazuje na místo původu - západní pobřeží USA - kde se tento pivní styl poprvé objevil. Do této oblasti spadá například Washington, Oregon, Nové Mexiko Kalifornie a dalších 9 amerických států. O oblíbenosti toho stylu svědčí fakt, že IPA ve stylu západního pobřeží má v portfoliu čím dál tím více českých pivovarů.
Tak a to bychom měli. Doufáme, že jsme vám pomohli urovnat případné nejasnosti a teď vás čeká druhá fáze. Nabyté znalosti přetavit do praxe. Tak s chutí do toho, na zdraví!
Pecký pivovar
Pec pod Sněžkou / Královéhradecký krajPecký pivovar je zatím jediný pivovar v Peci pod Sněžkou. Vaří tradičními postupy, s kvalitními českými ingrediencemi a z pramenité horské vody.
Všechna piva nesou označení Pivo Sněžka, čímž vzdávají hold této majestátní hoře. Pivovar je také součástí hotelového resortu s wellness & spa. V případě, že byste si chtěli pecké pivo vychutnat ještě o stupeň více, využít můžete zdejší pivní lázně. K tomu všemu si přidejte krásnou krkonošskou přírodu s národním parkem a získáte ideální místo kam vyrazit za aktivním odpočinkem.
Chomout
Olomouc / Olomoucký kraj
Začalo to nenápadně. Potkaly se dvě rodiny a jak tomu bývá, jedním z častých témat bylo jídlo a pivo. Při pravidelných pivních ochutnávkách ale nemohli najít takové, které by jim opravdu chutnalo. Rozhodli se proto uvařit své vlastní pivo. To si rychle našlo oblibu nejen v rodině, ale i u kamarádů a známých. A protože poptávka byla veliká, rozhodli se pro stavbu vlastního pivovaru. Ten sídlí ve sto let starém hospodářském dvoře, na místě někdejších chlévů. Hostinec je v prostorách původního selského domu, kde rodina stále bydlí. Dvůr je přestavěn na zahrádku, ve které můžete posedět ve stínu stromu se sklenicí výtečného piva a nechat na sebe působit genius loci.
Rodinný pivovar Vik
Praha / Praha - HostivařZa zrozením tohoto pivovaru stojí manželé Vikovi, sládek Jakub a sládková Natálie. Slovo Vik znamená v islandštině záliv. Inspirovat se tak manželé Vikovi nechali severskou kulturou, která je známá pro svou čistotu a jednoduchost. Pivovar pořádá pravidelné prohlídky pivovaru, kde si můžete vychutnat pivo přímo z tanku a přitom se ještě dozvědět, jak se vyrábí. Takže, pokud jste plánovali dobrodružnou cestu na Island, zastavte se v pražské Hostivaři a nechte se osvěžit místním severským pivním zálivem.
Antoš Slanee
Slaný / Středočeský krajPivovar Antoš patří mezi dobře známé a vysoce oceňované české pivovary. Aby ne, pivo zde vaří od roku 1518. Dnes pivovar Antoš tvoří dva provozy – jeden v renesanční budově, kde se nachází také pivovarská restaurace Antošova krčma a druhý moderní, kde se vaří pivo od roku 2015. A proč Pivovar Antoš a Slanee? Václav Antoš byl purkmistr ze Slaného, jehož otec zde vařil pivo a Slané bylo nazývané město Slaný ve středověku.
Název si ještě pěkně osolili a ze Slané udělali Slanee – aby prý bylo každému jasnee, odkud jejich lahodnee pivo vane.
Panaczech
Dolní Měcholupy / Středočeský krajZ garáže do pivovaru, tak by se dal popsat příběh pivovaru Panaczech, jehož příběh začal roku 2013. U zrodu stáli dva študáci jménem Ondra a Ondra. Jejich nadšení propuklo, když se tak trochu náhodou dostali do sklípku jednoho pivního nadšence, domovarníka z Protivína, který měl po domácku vyrobenou mikro varnu piva z keg sudů. Poprvé viděli, jak se vyrábí české zlato a okamžitě tomu propadli. Následovala fáze učení, pokusů a omylů, která trvala několik let. Posléze si nechali u místního automechanika vyrobit jednotlivé části pivovaru, od varny, spilky až k ležáckému tanku. Pivo mělo takový úspěch, že se oba Ondrové rozhodli pro vlastního sládka, kterým se v roce 2017 stal David Nedoma, kterého o něco později doplnil ještě Petr Hájek. Na jaře 2022 se pivovar dočkal stěhování a navýšení výstavu na 50 000 l měsíčně, vč. modernizace pivní technologie a automatizace. Pivovar byl na konci roku 2021 vybrán mezi TOP 7 minipivovarů v ČR pro reprezentaci Czech Craft Beer k distribuci piva do Finska a Pobaltí.
Kamenice
Kamenice nad Lipou / VysočinaPivo v Kamenici vařili už od 15. století a pivovar úspěšně přežil i obě dvě světové války. Finální ránu mu zasadilo až znárodnění a nástup komunistického režimu. Definitivní uzavření proběhlo 30. 6. 1947. K znovu obnovení došlo na jaře roku 2016, kdy koupila objekt společnost Pivovar Kamenice s. r. o. V současnosti vaří na plné obrátky jak velký pivovar, tak i minipivovar, který slouží pro sládkovy experimenty a pivní workshopy. My jsme se byli v Kamenici podívat osobně a s čistým svědomím vám místní pivovar můžeme vřele doporučit. K pivovaru patří i prostorná restaurace se skvělou domácí kuchyní. Domluvit si zde můžete i exkurzi pivovaru, která stojí za to!